Skip to content

8 Irene CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block632
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,304
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$81,900
69%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,154+2.8%
2024$13,767+3.3%
2023$13,327+0.2%
2022$13,307+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 18729, Page 1783Recorded12/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971