Skip to content

13 Bush PkwyEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block625
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,270
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
26%
Improvement Value:$54,200
74%
Total Assessment$72,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,740+2.8%
2024$8,501+3.3%
2023$8,229+0.2%
2022$8,217+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 5896, Page 403Recorded11/30/2007

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 29200, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1950