Skip to content

14 Winslow AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 28, 2008

Property Information

Block699
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,868
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
34%
Improvement Value:$57,500
66%
Total Assessment$87,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+2.8%
2024$10,229+3.3%
2023$9,902+0.2%
2022$9,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 6043, Page 802Recorded4/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 1953