Skip to content

7 Farms RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block725
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,898
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
29%
Improvement Value:$66,100
71%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177+2.8%
2024$10,871+3.3%
2023$10,524+0.2%
2022$10,508+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 5158, Page 533Recorded3/24/2003

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 5058, Page 507Recorded6/19/2002

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 29430, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1948