Skip to content

12 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block701
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,330
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,300
32%
Improvement Value:$42,500
68%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,539+2.8%
2024$7,333+3.3%
2023$7,099+0.2%
2022$7,088+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

DeedBook 4527, Page 734Recorded8/12/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953