Skip to content

14 Mansfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block705
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,363
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
23%
Improvement Value:$63,800
77%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+2.8%
2024$9,657+3.3%
2023$9,348+0.2%
2022$9,334+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 17268, Page 1897Recorded8/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951