Skip to content

13 Northfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 3, 2001

Property Information

Block704
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
21%
Improvement Value:$70,000
79%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,636+2.8%
2024$10,346+3.3%
2023$10,015+0.2%
2022$10,000+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 4911, Page 455Recorded5/30/2001

Property Built

Built

Year Built: 1951