Skip to content

15 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block704
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
42%
Improvement Value:$34,700
58%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,239+2.8%
2024$7,041+3.3%
2023$6,816+0.2%
2022$6,806+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 17202, Page 571Recorded6/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1951