Skip to content

9 Northfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block704
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,677
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
23%
Improvement Value:$59,800
77%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+2.8%
2024$9,073+3.3%
2023$8,783+0.2%
2022$8,770+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 18523, Page 961Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$75,500

To:

DeedBook 32480, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1951