Skip to content

12 Mansfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block705
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,369
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
26%
Improvement Value:$53,200
74%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+6.0%
2024$8,169+3.4%
2023$7,900+0.2%
2022$7,888+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

DeedBook 19227, Page 60

Property Sale

Sale
$78,000

To:

DeedBook 32740, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1951