Skip to content

9 Mansfield AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block706
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,369
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
29%
Improvement Value:$48,000
71%
Total Assessment$67,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,115+2.8%
2024$7,894+3.3%
2023$7,642+0.2%
2022$7,630+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$561,000

To:

DeedBook 19468, Page 62

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,369DeedBook 6789, Page 399Recorded2/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951