Skip to content

6 Vale CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Dec 20, 1985

Property Information

Block706
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage936
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,900
35%
Improvement Value:$48,100
65%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+2.8%
2024$8,641+3.3%
2023$8,365+0.2%
2022$8,352+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Sq Ft936

Property Built

Built

Year Built: 1951