Skip to content

8 Vale CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Nov 19, 1984

Property Information

Block706
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
32%
Improvement Value:$45,300
68%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+2.8%
2024$7,789+3.3%
2023$7,540+0.2%
2022$7,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900

To:

Sq Ft936

Property Built

Built

Year Built: 1951