Skip to content

89 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block708
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,897+2.8%
2024$1,845+3.3%
2023$1,786+0.2%
2022$1,783+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 18811, Page 444Recorded1/31/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels