Skip to content

3 Harvey CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Date
Jan 31, 1980

Property Information

Block711
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage748
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
47%
Improvement Value:$30,500
53%
Total Assessment$57,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+2.9%
2024$6,418+3.4%
2023$6,205+0.2%
2022$6,195+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951