Skip to content

8 Glen CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 1, 2000

Property Information

Block711
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,598
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
27%
Improvement Value:$60,400
73%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+2.8%
2024$9,715+3.3%
2023$9,405+0.2%
2022$9,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 4848, Page 840Recorded11/29/2000

Property Built

Built

Year Built: 1951