Skip to content

14 Glen CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block711
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage964
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
34%
Improvement Value:$42,200
66%
Total Assessment$63,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+2.8%
2024$7,427+3.3%
2023$7,189+0.2%
2022$7,179+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 5207, Page 667Recorded7/19/2003

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 4203, Page 400Recorded12/12/1994

Property Built

Built

Year Built: 1951