Skip to content

13 Ellwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Mar 11, 1988

Property Information

Block715
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,760
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
24%
Improvement Value:$61,200
76%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,616+2.8%
2024$9,353+3.3%
2023$9,055+0.2%
2022$9,041+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 3686, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1954