Skip to content

65 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 25, 1988

Property Information

Block716
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,600
24%
Improvement Value:$61,700
76%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,760+2.8%
2024$9,493+3.3%
2023$9,190+0.2%
2022$9,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3726, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1954