Skip to content

29 Highview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block716
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,389
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
24%
Improvement Value:$59,400
76%
Total Assessment$78,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+5.5%
2024$8,875+3.3%
2023$8,591+0.2%
2022$8,578+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,389DeedBook 5592, Page 692Recorded12/6/2005

Property Sale

Sale
$143,500

From:

To:

DeedBook 4467, Page 680Recorded12/30/1997

Property Built

Built

Year Built: 1954