Skip to content

33 Highview RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block716
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
25%
Improvement Value:$56,300
75%
Total Assessment$74,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+2.8%
2024$8,746+3.3%
2023$8,467+0.2%
2022$8,454+13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 17565, Page 519Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 6789, Page 12Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 5383, Page 96Recorded9/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1954