Skip to content

11 Laurie DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$123,900
Last Sale Date
Jan 4, 1994

Property Information

Block719
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,509
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
27%
Improvement Value:$50,600
73%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+2.8%
2024$8,080+3.3%
2023$7,822+0.2%
2022$7,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,900

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 4123, Page 106Recorded1/27/1994

Property Sale

Sale
$148,900

From:

To:

DeedBook 3862, Page 65Recorded7/2/1990

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 28930, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1954