Skip to content

3 Lois AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block720
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,773
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
20%
Improvement Value:$74,500
80%
Total Assessment$92,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,879+2.9%
2024$10,575+3.4%
2023$10,229+0.2%
2022$10,213+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954