Skip to content

44 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block722
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,900
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
31%
Improvement Value:$58,500
69%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+2.8%
2024$9,902+3.3%
2023$9,586+0.2%
2022$9,571+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 18827, Page 315Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6970, Page 191Recorded4/20/2017

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 3926, Page 256Recorded8/1/1991

Property Built

Built

Year Built: 1967