Skip to content

227 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2001

Property Information

Block722
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,498
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
39%
Improvement Value:$41,900
61%
Total Assessment$68,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,187+2.8%
2024$7,964+3.3%
2023$7,709+0.2%
2022$7,698+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948