Skip to content

225 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block722
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,256
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
38%
Improvement Value:$42,900
62%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+2.8%
2024$8,080+3.3%
2023$7,822+0.2%
2022$7,811+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Recorded1/9/1995

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

DeedBook 4151, Page 677Recorded5/23/1994

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

DeedBook 3944, Page 587Recorded11/1/1991

Property Built

Built

Year Built: 1955