Skip to content

46 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Date
May 8, 1984

Property Information

Block722
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,000
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,700
70%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,010+2.8%
2024$13,627+3.3%
2023$13,192+0.2%
2022$13,172+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951