Skip to content

22 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block725
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,238
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
38%
Improvement Value:$46,800
62%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+2.9%
2024$8,566+3.4%
2023$8,285+0.2%
2022$8,272+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951