Skip to content

7 Nottingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block728
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,884
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
44%
Improvement Value:$45,900
56%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+2.8%
2024$9,657+3.3%
2023$9,348+0.2%
2022$9,334+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 6862, Page 782Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 6646, Page 777NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960