Skip to content

307 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1925

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 28, 1986

Property Information

Block72
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,700
30%
Improvement Value:$39,900
70%
Total Assessment$56,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,795+2.8%
2024$6,609+3.3%
2023$6,398+0.2%
2022$6,388+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 3565, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1925