Skip to content

15 Innes RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block730
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,430
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
26%
Improvement Value:$91,400
74%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,262+2.8%
2024$13,872+3.3%
2023$13,429+0.2%
2022$13,409+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

To:

DeedBook 19507, Page 833

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 3951, Page 774Recorded12/16/1991

Property Built

Built

Year Built: 1968