Skip to content

34 Lois AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block734
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,481
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
31%
Improvement Value:$56,800
69%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,844+2.8%
2024$9,575+3.3%
2023$9,269+0.2%
2022$9,255+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 4410, Page 4Recorded5/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1954