Skip to content

534 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2003

Property Information

Block736
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,524
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
34%
Improvement Value:$67,700
66%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+2.8%
2024$12,027+3.3%
2023$11,643+0.2%
2022$11,626+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 3886, Page 631Recorded11/20/1990

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 3638, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1952