Skip to content

13 Farmingdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block738
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,348
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
34%
Improvement Value:$68,800
66%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581+2.8%
2024$12,238+3.3%
2023$11,847+0.2%
2022$11,829+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,348Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Recorded11/30/2018

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,958DeedBook 3861, Page 625Recorded6/29/1990

Property Sale

Sale
$110,000

Property Built

Built

Year Built: 1954