Skip to content

15 Farmingdale RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block738
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,384
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
43%
Improvement Value:$46,700
57%
Total Assessment$82,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+2.8%
2024$9,587+3.9%
2023$9,224+0.2%
2022$9,210+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$469,900

From:

To:

Sq Ft1,934Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$280,100

From:

To:

Sq Ft1,384Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,579Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5115, Page 345Recorded11/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1954