Skip to content

6 Tanglewood LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Date
Jun 9, 2008

Property Information

Block739
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,004
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
35%
Improvement Value:$67,600
65%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+2.8%
2024$12,062+3.3%
2023$11,677+0.2%
2022$11,659+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 5881, Page 112Recorded10/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 1957