Skip to content

19 Canterbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block744
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2403

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,952
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
33%
Improvement Value:$60,000
67%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,975+3.1%
2024$10,647+3.3%
2023$10,302+0.1%
2022$10,288+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1955