Skip to content

15 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2000

Property Information

Block778
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,941
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
36%
Improvement Value:$69,500
64%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,182+3.1%
2024$12,788+3.3%
2023$12,374+0.1%
2022$12,357+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3615, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1963