Skip to content

33 Winton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block756
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,520
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
34%
Improvement Value:$58,500
66%
Total Assessment$89,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+3.1%
2024$10,541+3.3%
2023$10,199+0.1%
2022$10,185+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 6361, Page 323Recorded6/22/2012

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 3863, Page 222Recorded7/9/1990

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 3794, Page 724Recorded7/18/1989

Property Built

Built

Year Built: 1960