Skip to content

49 Winton RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 14, 2018

Property Information

Block756
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,530
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,060+3.1%
2024$12,670+3.3%
2023$12,260+0.1%
2022$12,243+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 17342, Page 1307Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 5216, Page 709Recorded8/18/2003

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 4658, Page 689Recorded7/20/1999

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 3652, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1962