Skip to content

32 Valiant RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block756
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,787
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
21%
Improvement Value:$79,300
79%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304+3.1%
2024$11,936+4.9%
2023$11,378+0.1%
2022$11,362+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 17182, Page 1714Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 6846, Page 182Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 6581, Page 672Recorded6/19/2014

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,787DeedBook 5934, Page 714Recorded4/9/2008

Property Sale

Sale
$105,000

Property Built

Built

Year Built: 1962