Skip to content

28 Rolling RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block762
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,894
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
28%
Improvement Value:$78,200
72%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,230+3.1%
2024$12,836+3.3%
2023$12,420+0.1%
2022$12,403+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 19524, Page 931

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 17252, Page 1387NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,894DeedBook 5494, Page 284Recorded5/18/2005

Property Sale

Sale
$259,900

To:

DeedBook 4841, Page 188

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 3643, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1960