Skip to content

13 Hillwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$676,900
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block793
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,905
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
24%
Improvement Value:$102,800
76%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,523+3.1%
2024$16,030+3.3%
2023$15,511+9.7%
2022$14,140+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$676,900

From:

To:

Sq Ft2,365DeedBook 17660, Page 525Recorded10/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1965