Skip to content

21 Watchung RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block762
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,258
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
28%
Improvement Value:$79,400
72%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,413+3.1%
2024$13,013+3.3%
2023$12,592+0.1%
2022$12,574+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft3,090DeedBook 17575, Page 1454Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 28820, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1963