Skip to content

13 E Waverly DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Apr 29, 2012

Property Information

Block763
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,056
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$68,200
69%
Total Assessment$98,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,975+3.1%
2024$11,617+3.3%
2023$11,241+0.1%
2022$11,225+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 6352, Page 31Recorded5/21/2012

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 4282, Page 692Recorded11/9/1995

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

DeedBook 3991, Page 278Recorded7/9/1992

Property Built

Built

Year Built: 1961