Skip to content

25 W Waverly DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block763
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,056
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
34%
Improvement Value:$61,500
66%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,328+3.1%
2024$10,990+3.3%
2023$10,634+0.1%
2022$10,619+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 6828, Page 537Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 5140, Page 334Recorded1/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1961