Skip to content

25 Hudson RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block752
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,306
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
27%
Improvement Value:$83,100
73%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,865+3.1%
2024$13,451+3.3%
2023$13,015+0.1%
2022$12,997+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 19400, Page 596

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 6257, Page 531Recorded5/25/2011

Property Built

Built

Year Built: 1962