Skip to content

30 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block766
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,604
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
36%
Improvement Value:$62,100
64%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+3.1%
2024$11,511+3.3%
2023$11,138+0.1%
2022$11,122+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 19543, Page 1936

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 4056, Page 538Recorded4/28/1993

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 28200, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1963