Skip to content

11 Kings RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$197,900
Last Sale Date
Aug 31, 1992

Property Information

Block766
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,586
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
38%
Improvement Value:$59,500
62%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+3.1%
2024$11,404+3.3%
2023$11,035+0.1%
2022$11,019+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$197,900

From:

To:

Recorded9/10/1992

Property Built

Built

Year Built: 1965