Skip to content

13 Frost AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block778
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2404

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,610
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,400
41%
Improvement Value:$57,800
59%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,853+3.1%
2024$11,499+3.3%
2023$11,126+0.1%
2022$11,111+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19261, Page 1104

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 3883, Page 401Recorded11/1/1990

Property Built

Built

Year Built: 1963